Motosiklet sürücülərinin təhlükəsizliyi ilə bağlı layihə  – Şagirdlərin yeni təşəbbüsü
Motosiklet sürücülərinin təhlükəsizliyi ilə bağlı layihə – Şagirdlərin yeni təşəbbüsü
Motosiklet sürücülərinin təhlükəsizliyi ilə bağlı layihə  – Şagirdlərin yeni təşəbbüsü
Motosiklet sürücülərinin təhlükəsizliyini gücləndirmək məqsədilə Cəlilabad şəhəri akademik Zərifə Əliyeva adına 7 nömrəli tam orta məktəbin IX sinif şagirdləri İmran İbrahimov və Asif Alızadə tərəfindən hazırlanan “SafeHelm” layihəsi “Sabahın alimləri” XIV Respublika Layihə Müsabiqəsində gümüş medala layiq görülüb. Elmi rəhbərləri fizika müəllimi Vasif Əliyevin dəstəyi ilə reallaşdırılan bu layihə motosiklet kaskalarının müasir texnologiyalarla təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutur.
Layihə ilə bağlı “Azərbaycan müəllimi”nə danışan İmran İbrahimov deyir ki, motosiklet qəzaları avtomobil qəzalarına nisbətən daha ciddi və ağır nəticələrə yol açır. Bunun əsas səbəblərindən biri kaskaların texnoloji baxımdan yetərsiz olmasıdır. “SafeHelm” kaskası təhlükəsizliyi artırmaq üçün bir sıra innovativ xüsusiyyətlərə malikdir. “SafeHelm” kaskaları karbon liflərindən hazırlanıb və içində akselerometr, su sensoru və şüşəni silən avto silici olmaqla ventilasiya üçün fan və ona bağlanmış termal sensor, həmçinin blutuz girişi və qəza zamanı SOS yardım siqnalı göndərmək qabiliyyətinə malikdir. Şagirdlər söyləyirlər ki, bu əlavələrin motosiklet sürücülərinin təhlükəsizliyini və komfortunu artıracağından əmindirlər.
Asif Alızadə qələbəyə olan inamını və gələcək planlarını bölüşür: “Layihə üzərində işləyərkən hər zaman yüksək motivasiyalı olduq. Hədəfimiz gələcəkdə bu layihəni daha da inkişaf etdirib beynəlxalq səviyyədə təqdim etməkdir”.
Layihənin elmi rəhbəri və fizika müəllimi Vasif Əliyev şagirdlərinin uğurlarından qürur duyduğunu bildirir: “SafeHelm” layihəsi texnoloji yeniliklər baxımından olduqca perspektivlidir.
“Sabahın alimləri” müsabiqəsi şagirdlərin araşdırma, tədqiqatçılıq bacarıqlarını artırmaqla yanaşı, onlara mövzu olaraq işlədikləri real problemlərə innovativ həll yolları tapmaq imkanı yaradır. Bu təcrübə onların gələcək elmi fəaliyyətləri üçün böyük bir stimul olacaq”.